Syn.: Dianthus caesius subsp. moravicus (Kovanda) Holub
Čeleď: Caryophyllaceae – hvozdíkovité
Rozšíření: Endemit jihozápadní Moravy a přilehlé části Rakouska, vyskytuje se jen na několika lokalitách.
Ekologie: Vzácný druh hvozdíku, roste pouze na slunných stráních v údolích řek Znojemska a Třebíčska, v pásmu pahorkatin. Kvete od května do června.
Popis: Vytrvalá bylina, hustě trsnatá, sivozelená, lodyha je přímá nebo vystoupavá, 10–25 cm vysoká, listy čárkovité, v horní třetině zúžené, špičaté, květy jsou vonné, kalich trubkovitý, zelený, fialově naběhlý, korunní lístky ve střední části chlupaté, nehet delší než kalich. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Tento nádherný hvozdík je v Červeném seznamu hodnocen jako silně ohrožený druh naší květeny (C2r), zákonem je však chráněn jako druh kriticky ohrožený (§1).
Poznámka: Pozoruhodná záležitost se vztahuje k chromozomovým počtům udávaným Kovandou, který tento druh popsal. Kovanda uváděl, že v rámci endemického hvozdíku moravského existují dvě ploidní úrovně (tetraploidi a hexaploidi), kteří se vyskytují i na společných lokalitách. V nedávné době se ukázalo, že to není pravda, a že si navíc Kovanda vymýšlel chromozomové počty a cytotypově smíšené populace i u dalších jím zpracovávaných endemických taxonů (zvonek jemný – Campanula gentilis, jeřáb krasový – Sorbus eximia).
Fotografováno od 12. 5. do 21. 5. 2003 a 25. 5. 2004 (Česko, Znojemsko, okolí Moravského Krumlova).